Видання Міністерства
оборони України.

Видається
з 8 червня 1992 р.

4 березня 2016 р.
      
№ 21, 23.03.2008 р.

ЧИ ВИЗНАЄ УКРАЇНА КОМАНДИРА СКР-112 СЕРГІЯ НАСТЕНКА ГЕРОЄМ?


Альбій ШУДРЯ, “Флот України”

Лідер української партії “Пора”депутат Верховної Ради Владислав Каськів пропонує Президенту України Віктору Ющенку присвоїти звання Герой України колишньому командиру сторожового корабля Чорноморського флоту Сергію Настенку.
У 1992 році на сторожовому кораблі було піднято український прапор, після чого СКР-112 перейшов з Донузлава до Одеси. Дослідники історії розподілу Чорноморського флоту вважають, що несанкціонований проросійським командуванням Чорноморського флоту похід “сторожовика” прискорив створення Військово-Морських Сил України.
Ініціативу депутата Верховної Ради Владислава Каськіва щодо присвоєння звання Герой України колишньому командиру СКР-112 Сергію Настенку у Севастополі почали активно й водночас агресивно обговорювати на одному з Інтернет-форумів проросійського спрямування. Це виглядає, як дежа-вю, але думки анонімних авторів не відрізняються від тих оцінок, які ще 16 років тому прозвучали з боку командування тоді ще неподіленого Чорноморського флоту. “Зрадники”, “розкольники”, “переприсягателі” — такими словами тоді нагороджували моряків, які присягали Україні, прихильники повного російського контролю над флотом.
Іншої точки зору дотримується автор книги “Анатомія неоголошеної війни” про спроби Росії повністю контролювати і Крим, і тоді ще неподілений Чорноморський флот колишній офіцер штабу ВМС України Микола Савченко: “Його вчинок дав змогу іншим відчути, що в Україні є флот і що є люди, за якими треба піти і з якими можна буде створити свій національний флот… Я знаю, що це було рішення не тільки командира, але й всього екіпажу. Але відповідальність за людей взяв на себе командир”.
21липня 1992 року о 8 годині 56 хвилин сторожовий корабель, яким командував капітан-лейтенант Сергій Настенко, вийшов з бухти Донузлава (Євпаторія) і, піднявши Державний прапор України, взяв курс на Одесу. Свій вчинок¬ колектив пояснив неможливістю подальшого проходження служби в умовах постійних принижень з боку командування бригади і флоту, невирішеністю питання розподілу ЧФ і створення ВМС України.
СКР-112 переслідувало декілька кораблів Чорноморського флоту. Зі швидкісного десантного корабля на повітряній подушці (МДК-184) відкрили вогонь. З РК-260 і СКР “Разительный” намагались скинути швартові кінці. Щоб вивести з ладу стерно і гвинти бунтівного “сторожовика”. Один з літаків імітував торпедну атаку. До захоплення екіпажу готувалась озброєна група. На допомогу “сторожовику” українське Міноборони надіслало винищувач СУ-27. Підійшли українські морські прикордонники. “Сторожовик” увійшов в Одесу.
Автор книги “Анатомія неоголошеної війни” Микола Савченко: “Треба ще віддати належне Москві, що своїм негативним ставленням та ще й тиском, та ще й своєрідними репресіями, а саме звільненням українських моряків зі служби за те, що вони прийняли присягу, саме вона змусила замислитися тих, хто прийняв присягу Україні, що вони взагалі — українці.
Командир сторожового корабля СКР-112 Сергій Настенко звільнився з військової служби ще шість років тому. Зараз військовому пенсіонеру всього 44 роки. Він підприємець”.
Після “сторожовика” Сергій Настенко командував фрегатом “Гетьман Сагайдачний”. Під його командуванням було здійснено перший в історії молодого українського флоту далекий похід. У 1994-му, коли офіційна Москва ще продовжувала гальмувати розподіл Чорноморського флоту, український фрегат прийшов до Франції на святкування 50-річчя висадки союзників у Нормандії. Сергій Настенко був і командиром бригади кораблів.
Каже, що пішов зі служби тому, що не міг спокійно спостерігати, як з початком масових скорочень “за віком” звільняли найдосвідченіших.
Про свій бунтівний перехід на “сторожовику” під українським прапором згадує філософськи. Мовляв, вчинив правильно. Тоді були такі обставини, а зараз обставини інші. З флотом він залишається не тільки подумки. Одному з екіпажів придбав спортивну форму для фут¬больної команди. Іншим допомагав урізноманітнити меню продуктами.
“Деколи матроси навіть не знають від кого ці подарунки. А для мене це й не має значення. Так само не має значення, як і хто оцінюватиме мій похід на СКР-112”, — сказав телефоном Сергій Настенко. Від інтерв’ю для радіо чи телебачення колишній командир української “Аврори” відмовляє журналістам вже майже 16 років.


Версія для друку

Для додавання коментарів, будь ласка, авторизуйтесь.

Логін:
Пароль:
Якщо Ви ще не зареєстровані, пройдіть миттєву реєстрацію

Архів