Видання Міністерства
оборони України.

Видається
з 8 червня 1992 р.

4 березня 2016 р.
      
№ 71, 14.09.2007 р.

НАВЧАННЯ “АРТЕРІЯ-2007”: ФЛОТ ОТРИМАВ ДОПУСК ДО РАКЕТНИХ СТРІЛЬБ


Олександр ШТАЛТОВНИЙ,
“Флот України”, борт РКА “Прилуки”, Феодосійська затока

У розпалі другий — практичний — етап комплексних стратегічних командно-штабних навчань ЗС України з оперативного забезпечення та логістики “Артерія-2007”. Одночасно із Сухопутними військами та Повітряними Силами ЗС України, що діють одразу у кількох регіонах нашої країни, в акваторії Чорного моря та на кримському узбережжі розгорнуто угруповання Військово-Морських Сил.
Корабельні з’єднання, берегові підрозділи та частини логістичного, і перш за все матеріально-технічного, забезпечення відпрацьовують комплекс завдань щодо захисту суверенітету і територіальної цілісності держави на морському напрямку. Проводяться тактичні навчання, виконуються бойові, у тому числі вогневі, вправи, а днями береговими ракетниками ВМС та екіпажем ракетного корвета “Придніпров’я” отримано допуск на пуски крилатих ракет…
Нагадаємо, що під час “Артерії-2007” українські ВМС діють, так би мовити, на двох напрямках: за власними планами бойової підготовки та в інтересах інших видів ЗС України, і перш за все — Повітряних Сил. Йдеться про нещодавнє закриття кораблями та суднами ВМС району ракетних пусків авіації ПС. Після завершення забезпечення виконання завдань льотно-методичного збору флот повернувся до власного плану БП. Його “родзинкою” стали чергові, причому вже другі у рамках “Артерії”, стрільби екіпажу корвета “Тернопіль” зенітно-ракетним комплексом “Оса”, що їх вранці одного з днів моряки успішно провели по трьох зімітованих повітряних цілях.
Нагадаємо, у форматі ракетних стрільб екіпаж “Тернополя” дебютував навесні цього року, зокрема після того, як восени 2006-го екіпаж корвета “Луцьк” провів контрольно-серійні випробування зенітних ракет з метою продовження їхнього терміну використання, максимум якого настав у 2001-му. Тоді, шість років тому, стрільбам “Осами” фрегата “Гетьман Сагайдачний” та корвета “Луцьк” неподалік мису Чауда судилося стати останніми. І тільки після практичних випробувань 2006 року, що видалися успішними, “радянський” боєзапас було вирішено більш не “притримувати”, а відстрілювати, щоб екіпажі кораблів не втрачали навичок. І ось чергові пуски. Їх знов довірили провести екіпажу борта U209. Воно і зрозуміло: корабель фізично новий; йому, як кажуть, стріляти і стріляти. І стріляють же! Причому влучно!
Як водиться, головний тягар та відповідальність за ракетні пуски лягають на плечі командира корабля, його старшого помічника, головного корабельного вогневика (командира БЧ-2) та командира радіотехнічної бойової частини і управління (БЧ-4/7). На “Тернополі” це відповідно капітан 3 рангу Роман П’ятницький, капітан-лейтенант Андрій Куриленко, старший лейтенант Марат Смагулов та капітан 3 рангу Олександр Гурбанський. Під час же протичовнових вправ, зокрема фактичного скидання глибинних бомб, довелося попотіти і бойовому розрахунку мінно-торпедної БЧ, що її на корветі очолює капітан-лейтенант Олег Григор’єв. Робили вони це не вперше, і, як свідчать флотські плани БП, звичайно ж, не востаннє. Безумовно, в “тернополян” є вже немало заслуг. Але реальну боєздатність треба підтверджувати постійно. І “Артерія-2007”, за словами командира корабля, є доброю для цього нагодою.
Головним же заходом БП того дня стало отримання персоналом окремого берегового дивізіону ВМС та екіпажем ракетного корвета “Придніпров’я” так званого допуску на проведення комплексної бойової вправи, що передусім містить пуски крилатих ракет. На військовому полігоні Державного науково-випробувального центру, що на мисі Чауда, флотських ракетників екзаменував начальник відділення ракетних військ управління забезпечення навчань командування ПС ЗС України підполковник Андрій Морозов. Під час же “морського” допуску до стрільб на борту ракетного корвета за діями його екіпажу особисто спостерігав перший заступник командувача ВМС віце-адмірал Віктор Максимов.
До речі, свого часу, наприкінці 70-х, тоді ще молодший офіцер Віктор Максимов сам служив на малих ракетних кораблях (МРК). Тож, він знає про них буквально все. Такому обізнаному специфікою дій МРК адміралу і “залік” складати важче. Та все ж екіпаж корвета, що ним командує капітан 3 рангу Олег Титов, цей залік склав. Під час допуску екіпаж діяв точно, як при реальних стрільбах, але, як кажуть, без “фінального акорду” — самого пуску, якому передує ціла низка процедур роботи із цілевказівками, стрімке маневрування корабля, а по суті — вихід у ракетну атаку. Це — “абетка”, яку екіпаж “Придніпров’я” добре знає і яку впродовж останніх шести місяців постійно прокручував під час тренувань, щоб, як кажуть, тримати себе у бойовому тонусі. Наскільки ж ефективною була ця підготовка, врешті-решт і покаже сам старт протикорабельної ракети “Терміт”.
Поки берегові ракетники ВМС та екіпаж “Придніпров’я” проганяли алгоритми запланованих пусків крилатих ракет, велика група кораблів та суден ВМС знов оточила потенційно небезпечний для цивільних суден та літаків величезний район Чорного моря: заходам безпеки — особлива увага. Ще б пак! Ці пуски стануть першим такого роду заходом з часу проведення неподалік Феодосії експериментальних комплексних стрільб трьох видів ЗС України “Дуель-2001”. Всі чудово пам’ятають, як ті стрільби завершилися трагічною подією, а саме — збиттям над Чорним морем пасажирського літака ТУ-154. Тож, зробивши вимушену шестирічну перерву, відмовившись від пусків в Україні “занебесних” оперативно-тактичних ракет С-200 (з минулого року українські ракетники стріляють ними на безкрайніх російських полігонах) та значно посиливши заходи безпеки (наприклад, під час пусків ракет, на випадок їхнього відхилення від запланованого курсу, їх мають знищити винищувачі ПС, які на той час вже кружлятимуть над феодосійським узбережжям), керівництво Міноборони прагне знов вивести рівень бойової підготовки війська на повну потужність. І флоту у вересневому дійстві у купі з логістами трьох видів наших Збройних Сил відведено одну з провідних ролей.
До речі, логістику згадано не випадково. Незважаючи на важливість застосування ракетної зброї, головний акцент “Артерії-2007” зроблено саме на аспектах оперативного всебічного забезпечення війська, що навчається діяти за своїм безпосереднім призначенням, простіше кажучи — воювати. У цьому контексті важливою складовою “Артерії” є низка тактико-спеціальних навчань підрозділів матеріально-технічного забезпечення, у ході яких здійснюється практична подача боєприпасів на кораблі та у частини. Так і напрошується образне порівняння назви навчань з людською артерією, що має безперервно підживлювати головні органи людського організму.
Щодо заправки українських військових кораблів, то тут все знову ж таки організовано у “логістичному” контексті “Артерії”. Хоча, в принципі, і без цього акценту всім зрозуміло, що спочатку — заправка паливом, а вже потім — виконання завдань бойової підготовки. Про цю флотську аксіому завжди пам’ятають як на головних “паливних” споживачах ВМС — бойових кораблях, так і на малому морському танкері (ММТ) “Фастів” (капітан судна Андрій Козленков), завдання якого якраз-таки ці кораблі заправляти. Що, власне, днями й було зроблене. ММТ “Фастів”, а разом з ним і водоналивний танкер “Судак” оперативно заправили паливом та водою всі одиниці, які майже тиждень бігають між лініями дозору, що оточують район навчань, та морськими полігонами БП, де екіпажі кораблів проводять тактичні навчання.
Головними з цих навчань, після згаданих вище “ракетних допусків”, стали навчання однієї з бригад НК щодо прикриття визначеної ділянки держкордону спільно з авіацією та кораблями Державної прикордонної служби (порушника кордону зімітував ракетний катер “Прилуки”), навчання щодо пошуку, стеження та знищення корабельною пошуково-ударною групою (КПУГ) кораблів у взаємодії з морською авіацією підводного човна та навчання щодо організації протипідводно-диверсійної оборони кораблів на незахищеному рейді.
Як бачимо, у більшості “прикордонних” корабельних навчань задіяна морська авіаційна бригада ВМС, яка під час “Артерії” відпрацьовує свої льотно-тактичні навчання. Наприклад, коли кораблі шукали субмарину, практичні бомби скидав запакований у “протичовновому форматі” БЕ-12. Тим часом, в одному з визначених районів моря гелікоптер КА-27 скинув спеціальну авіаційну бомбу, що слугувала орієнтиром місця знаходження субмарини, по якій, власне, згодом і “приклалися” бомбами чотири штурмовики СУ-25 Повітряних Сил та знову ж таки флотський БЕ-12. Загальну ж надводну обстановку у районі навчань регулярно висвітлює АН-26.
Цікаво, що наступними днями, впродовж та після пусків крилатих ракет, морська авіація ще попрацює у морі. Зокрема, БЕ-12 здійснюватиме об’єктивний контроль “накриття” крилатими ракетами морської мішеневої позиції, а гелікоптер має “добити” цю мішень, якщо до того часу вона, звичайно, ще залишиться на воді.
Загалом, у льотчиків досить насичений план польотів. Якщо врахувати, що ще щільнішим був графік польотів за планом літніх українсько-американських навчань “Сі бриз-2007”, то виходить, що цього року нарікати на інтенсивність БП особовому складу морської авіації не доводиться. Головне, щоб після “Артерії” морська авіація не стала на “зимовий сезон”, наприклад, через банальну нестачу пального. Адже на флоті, і особливо у Києві (де працюють головні розпорядники грошей на паливо), добре відомо, що, наприклад, вертолітникам ВМС вже зараз слід інтенсивно готуватися до запланованої на першу половину 2008 року участі (разом з фрегатом) у натівській операції “Активні зусилля”.
Але поки ж — все за планом, принаймні за планом “Артерії”. Зараз у морі знаходиться більшість бойових кораблів ВМС та велика група суден забезпечення. Разом — більш як 15 одиниць: ВДК “Костянтин Ольшанський”, СДК “Кіровоград”, морський тральщик “Черкаси”, корабель управління “Славутич”, корвети “Тернопіль”, “Придніпров’я” та “Вінниця”, ракетний катер “Прилуки”, рятувальний буксир “Кременець”, кілекторне судно “Шостка”, учбові катери “Сміла” та “Нова Каховка”, а також ціла група суден допоміжного флоту, зокрема, морські буксири, транспортник “Балта”, великий гідрографічний катер “Сквіра” та вже згадані танкери — малий морський “Фастів” та водоналивний “Судак”.
Зазначимо, що це перший після дворічної “технічної перерви” вихід у море корвета “Вінниця”. За словами командира корабля капітана 3 рангу Олексія Доскато, екіпаж скучив за динамікою реальної бойової підготовки та прагне продемонструвати, що старий корвет ще послужить державі. Впевнене виконання “вінничанами” низки артилерійських та “ребовських” бойових вправ, а також робота у протичовновому форматі у складі КПУГ довели, що борт U206 ще попрацює.
Серед тих “вінничан”, хто вже з доброго боку проявив себе у морі, командир рульового відділення старшина 1-ї статті служби за контрактом Олександр Корешков, командир артилерійської БЧ капітан-лейтенант Федір Данилов, командир арткоманди старший лейтенант Юрій Рудковський, командир мінно-торпедної команди старший лейтенант Максим Ємельяненко, командир радіотехнічної команди старший лейтенант Олександр Данільчук, командир електромеханічної БЧ капітан-лейтенант Дмитро Малий, командир електротехнічної команди старший лейтенант Тимур Аріпов та старший боцман мічман Олексій Солдатов.
Звикає до корабельної служби і нове поповнення українських екіпажів. Як відомо, у липні — серпні, тобто десь за місяць до старту навчань, на кораблі прийшли лейтенанти, випускники військово-навчальних закладів. Вони практично вперше вийшли в море, вперше приймають рішення та вперше командують матросами при виконанні екіпажами бойових вправ. Це дуже відповідальний момент. І участь в “Артерії” для лейтенантів — це дійсно добра флотська школа. Тож, головне завдання для командирів кораблів — якнайскоріше адаптувати новачків та підтримати загальний рівень бойового вишколу екіпажів.
Залишається додати, що у цьогорічної “Артерії” є ще одна, так би мовити, важлива риса. На відміну від міжнародних навчань, які здебільшого проводяться за іноземними, переважно миротворчими сценаріями (їх було проведено багато, та, безумовно, вони є корисними), такі потужні національні маневри дозволяють відпрацювати флотські штаби, кораблі та частини саме за вітчизняними програмами бойової підготовки. Тобто “Артерія-2007” фокусує увагу на підтриманні належного рівня готовності ЗС України, у тому числі і ВМС, діяти саме за своїм безпосереднім призначенням. У цьому контексті хід маневрів поки що дає підстави говорити про високий рівень взаємодії між всіма видами ЗС України.

Фото автора


Версія для друку

Для додавання коментарів, будь ласка, авторизуйтесь.

Логін:
Пароль:
Якщо Ви ще не зареєстровані, пройдіть миттєву реєстрацію

Архів