Видається з січня 2003

27 березня 2016 р.
      

Журнал "Морська держава"

№9, 11.04.2012 р.

"... Це була надзвичайно трагічна війна"

Ще восени 2003 р. у Севастополі розпочалася низка заходів, присвячених 150-річчю Кримської війни 1853 - 1856 рр. На сторінках нашого журналу продовжуються зустрічі з гостями Севастополя, які регулярно приїздять на кримську землю, щоб побачити місця, де 150 років тому йшли жорстокі бої. Наш кореспондент зустрівся з гостем з Великобританії істориком Яном Флетчером.

№9, 11.04.2012 р.

Англійська залізниця в Балаклаві у 1855-1856 рр.

У Кримську кампанію 1854-1856 рр. армія Великобританії пережила неймовірні труднощі під час облоги Севастополя. Майже кожен день в Балаклавській бухті розвантажувались судна з продовольством, медикаментами, снарядами, зброєю, фуражем для коней, але доставити все це за 10-12 км до бойових позицій було практично нездійсненним завданням. Восени і взимку кримські дороги перетворювались в суцільне болото, а інтендантська служба армії працювала з 8 ранку до 16.30. З відвертих репортажів кримського кореспондента "Таймс" В. Рассела британці із здивуванням дізнавалися, що доблесні солдати тисячами мерзнули в траншеях, вмирали від морозу, голоду, вошей, хвороб, були без елементарного обігрівання і гарячої їжі.

№9, 11.04.2012 р.

Увага: конкурс!

Якщо ви початківець чи професійний судномоделіст - цей конкурс спеціально для вас! Ваше завдання - виготовити модель корабля Військово-Морських Сил України, використовуючи при цьому креслення, схеми і фотографії рубрики "Домашня судноверф" журналу "Морська держава".

№9, 11.04.2012 р.

Кораблі на підводних крилах: хроніка одного експерименту

З кінця 40-х до середини 80-х років ХХ сторіччя в багатьох країнах світу були спроби розгорнути багатосерійне будівництво малих протичовнових, ракетних, торпедних і сторожових кораблів із застосуванням принципу так званої динамічної підтримки і руху. Вважалося, що при дії за викликом ці кораблі завдяки високій швидкості зможуть значно підвищити ефективність протичовнових або патрульних сил у прибережній зоні.

№9, 11.04.2012 р.

ВІЙСЬКОВО-МОРСЬКА ПОЛІТИКА УКРАЇНСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ РАДИ

Революційні події весни 1917 р. надали українському народу реальний шанс відродження власної держави. Стихійний народний рух почав набувати організаційних форм після обрання на спільних зборах політичних партій єдиного представницького органу - Української Центральної Ради. 5 - 8 травня 1917 р. відбувся I Всеукраїнський військовий з'їзд, що ухвалив рішення про проведення українізації у частинах російської армії, які знаходилися на теренах України .

№9, 11.04.2012 р.

УКРАЇНА І БАЛКАНСЬКИЙ ДОСВІД

Новий світовий устрій XXI століття, нова механіка світу будується та вдосконалюється на наших очах. Звичне павутиння міжнародних зв'язків, роль і значущість регіонів, контури провідних угруповань - усе це змінюється й перебуває у русі. Різноголосий хор країн і народів, кодифікований міжнародним правом, фальшивить і йде в різнобій, перебуваючи в цілковитій збентеженості. Лише за період 1998 - 2003 років відбулася низка подій, які суттєво вплинули на розклад сил у світі.

№9, 11.04.2012 р.

Гра продовжується...

Атомні підводні човни (АПЧ), озброєні балістичними або крилатими ракетами, вважаються неперевершеною стратегічною зброєю, бо до ракетно-ядерного фактора додається майже цілковита потайливість місця знаходження човнів. На даний час АПЧ володіють Росія, США, Великобританія, Франція, Китай, але за кількістю побудованих атомних підводних крейсерів та інтенсивністю бойового чергування у водах Світового океану переважають СРСР (Росія) та США.

№9, 11.04.2012 р.

Час авіаносців?

Історія створення головного важкого авіаносного крейсера (ВАКР) проекту 11435 повна драматизму і найнесподіваніших мінливостей долі. У ній відбилося все - і протиріччя поглядів військово-політичного керівництва СРСР на роль і місце авіаносців у сучасній війні на морі, і протидія "генеральського" лобі, яке остерігалося перерозподілу не на свою користь сформованої десятиліттями в країні переважно армійської структури військових витрат, і протистояння всередині всемогутнього ВПК, і багато чого іншого. Усе це і визначило своєрідний оригінальний вигляд майбутнього корабля.

№9, 11.04.2012 р.

Внесок України у створення протичовнових кораблів

Аналіз бойових дій на морі в першій і другій світових війнах показав, що підводні човни відіграють найважливішу роль у збройній боротьбі на морі. Післявоєнний період, особливо починаючи з шістдесятих років минулого сторіччя, ознаменувався швидким розвитком атомних підводних човнів і, насамперед, з балістичними ракетами, здатних вирішувати стратегічні задачі. У цих умовах уряд СРСР приділяв величезну увагу розвитку сил і засобів протичовнової боротьби.

№9, 11.04.2012 р.

"Чорноморське партнерство-2004"

На початку квітня у південній частині Чорного моря проходило міжнародне навчання "Чорноморське партнерство-2004", в якому брав участь корвет Військово-Морських Сил ЗС України "Луцьк". У маневрах кораблів країн Причорномор'я також були задіяні патрульний катер ВМС Грузії "Кутаїсі", корвет болгарських ВМС "Бодрі", фрегат ВМС Румунії "Адмірал Барбуняну".

Архів