Видається з січня 2003

5 липня 2012 р.
      
В Україні впровадять європейський підхід до встановлення цін на ліки               Влада Лівії оголосила про введення у країні надзвичайного стану               РФ не схвалює прийняту в ООН резолюцію по Абхазії і Південної Осетії               У червні Крим відвідали близько 1,3 млн осіб               Австралійські патрульні кораблі врятували понад 160 біженців               На Закарпатті впав літак Держприкордонслужби, загинуло троє осіб               

Журнал "Морська держава"

Олександра ПЕГОВА,
 Журналіст

 Читач, який цікавиться історією Великої Вітчизняної війни на морі, під час вивчення бойових дій Дунайської військової флотилії в 1945 році неодмінно наштовхнеться на вислів “загін Бороди”. Так називали легендарну групу моряків-розвідників на чолі з Віктором Калгановим. Їхній внесок у Перемогу неоціненний, але мова піде про інший епізод у житті командира дунайців-розвідників.
 “Борода” — так звали розвідники свого улюбленого командира за широку, огрядну бороду, яку він присягнувся не зголювати до Перемоги. Мало хто зараз пам’ятає, що з ім’ям Віктора Калганова пов’язано створення в 1966 році в Севастополі науково-дослідного Океанаріума ВМФ СРСР. Заслуги Калганова в організації Севастопольського військового дельфінарію незаперечні. На жаль, у 1974 році капітана 1 рангу Віктора Андрійовича Калганова не стало. Він був незаслужено скривджений інтригами високого начальства, звільнений у відставку і помер 29 березня 1974 року в потягу під час поїздки до Києва на зйомки документального фільму “Блакитна далечінь”. У цьому короткому матеріалі хочеться віддати данину пам’яті цій великій людині з великим серцем і по-дитячому чистою душею.
 Рішення про створення закритого науково-дослідного центру — Океанаріума ВМФ СССР — було прийняте 18 червня 1965 року, і 24 лютого 1966 року був затверджений його перший штат на чолі з капітаном 1 рангу Віктором Андрійовичем Калгановим. Разом із заступником — капітаном 3 рангу Вадимом Вікторовичем Бєляєвим — він прибув до Севастополя 18 березня 1966 року, організувавши свій новий “штаб” у 172-му номері готелю “Севастополь”. Через п’ять днів прибув і молодший науковий співробітник Євген Олександрович Горбачов. Вже вранці 24 березня розпочалася робота з розмітки території та акваторії майбутнього Океанаріума. Перші збори особового складу Океанаріума пройшли в готелі 2 квітня, а наступного дня були встановлені перші намети на західному березі Козачої бухти, куди й переїхали з готелю всі співробітники. 8 квітня провели першу безуспішну спробу вилову дельфінів із залученням флотського середнього десантного корабля СДК-12 і рибалок з ялтинського рибколгоспу. Другу спробу повторили в день народження Калганова (він народився 18 квітня 1920 року), але вихід довелося відкласти через шторм. З 21 квітня до вилову дельфінів залучили військовий транспорт “Іргіз”, але тільки 28 квітня 1966 року в районі Гурзуфа були виловлені перші дельфіни, і перша спіймана дельфіниха отримала ім’я Шалунья. О другій годині ночі 29 квітня перші вісім дельфінів були запущені в плавучий вольєр у Козачій бухті. У липні 1966 року в Севастополь приїхали учені з МДУ — доктори біологічних наук, професори Леонід Григорович Воронін і Володимир Євгенович Соколов. Пізніше вони разом з кандидатом біологічних наук Олегом Борисовичем Чернишовим очолили наукові відділи Океанаріума.
 18 липня 1966 року територію Океанаріума вперше відвідав головком ВМФ СРСР Адмірал Флоту Радянського Союзу Сергій Георгійович Горшков. Він одразу дав указівку Будівельному управлінню флоту зайнятися будівництвом зимового басейну з підігрівом води, службових будівель для особового складу Океанаріума і КПП (в/ч 99727). Головком затвердив акт вибору території для будівництва Океанаріума (об’єкт “Майданчик-75”) і місце літніх експедицій (Батиліман). У 1966 році розпочалися науково-дослідні роботи за трьома темами: 6-66 — питання утримання морських тварин в умовах неволі (керівник теми — кандидат медичних наук майор медичної служби Віктор Анатолійович Протасов); 7-66 — дослідження особливостей плавання морських тварин (керівник теми — капітан 3 рангу Вадим Вікторович Бєляєв); 8-66 — розробка вимог до споруд і науково-виробничої бази Океанаріума (керівник — капітан 1 рангу Віктор Андрійович Калганов). Перші п’ять тем широко не афішувалися, оскільки були присвячені навчанню дельфінів для ведення бойових дій. Начальник Океанаріума капітан 1 рангу В.А. Калганов відмовився 30 жовтня 1966 року підписати акт приймання споруд через низку недоробок і погану ізоляцію приміщень. Незважаючи на найсильніший тиск першого заступника комфлоту віце-адмірала В. Сисоєва, заступника комфлоту з будівництва генерал-майора Вальковича й інших посадовців, Борода виявився міцним горішком і лише після усунення недоробок, 28 грудня 1966 року, підписав акт приймання першої споруди Океанаріума. Бойових дельфінів перевели в зимовий береговий басейн.
 У червні — липні 1967 року відбулася перша експедиція в урочище Батиліман, розташоване за 30 км від Севастополя — між мисами Айя і Сарич. Тут перший тренер військових дельфінів Агзам Сабітов упроваджував на практиці методи дресирування школи В. Дурова. У 1967 році було проведено й перше скидання дельфінів з бойового вертольота в море з наступним заходженням у клітку за гідроакустичним сигналом, почалися перші дві дослідно-конструкторські роботи (ДКР) за темами ОБ-26 і ОБ-27. 5 лютого 1969 року комісія Президії РМ СРСР прийняла рішення про проведення ДКР за темою “Берег” (питання з керування морськими тваринами у відкритому морі). До вересня 1969 року були визначені межі швидкості дельфінів у воді. Постановою Держкомітету з науки і техніки СРСР від 10 жовтня 1969 року були визначені подальші завдання з дослідження морських тварин. У 1970 році Океанаріум відвідав міністр оборони СРСР Маршал Радянського Союзу Андрій Антонович Гречко. З вересня 1971 року в Океанаріумі створені 1-й і
 2-й відділи, а з 18 лютого 1972 року наказом ГК ВМФ на базі Океанаріума створена Проблемна рада (голова — доктор технічних наук, професор, капітан 1 рангу Микола Степанович Соломенко; заступники — капітани 1 рангу Віктор Андрійович Калганов і Микола Васильович Євдокимов). За 18 років роботи були реалізовані три з чотирьох напрямів. З 1972 року були розпочаті роботи за темами “Манта”-1 і “Манта”-2 (створення морських пошукових комплексів), комплексні роботи за темою СІМЖ за участю Військово-морської академії й інститутів ВМФ. 30 липня 1972 року у самиці дельфіна на ім’я Ракша (вперше в історії дельфінарію) народилося дельфіненя Рюс (назване за ініціалами капітана 3 рангу Рюрика Сергійовича Корольова). Наступного року був побудований свайно-сітьовий вольєр №2, а перший начальник Океанаріума капітан 1 рангу В.А. Калганов звільнений у запас. На його місце був призначений капітан 1 рангу Олексій Максимович Мурзаєв.
 Так рано закінчилася науково-дослідна діяльність Віктора Андрійовича Калганова — одного з основоположників прикладної гідробіоніки в СРСР, висококваліфікованого фахівця в галузі використання морських тварин в інтересах Військово-Морського Флоту СРСР. Ця людина була нагороджена орденом Олександра Невського, двома орденами Червоного Прапора та орденами Червоної Зірки, Вітчизняної війни І ступеня. Вже без нього продовжилися науково-дослідні роботи за темами “Каліпсо” (охоронні біологічні системи), “Крона” (пошук зброї, що потонула), “Курган”, “Кільватер”, “Обходження” і “Вахтер” (створення дослідних зразків техніки для загонів спеціального призначення ВМФ).
 Бойовим дельфінам з підводного загону Бороди довелося брати участь у випробуваннях “дельфінячої зброї”, розробленої фахівцями ЦНД точного машинобудування: від підводного пістолета — до підводного кулемета. Слід сказати, що найбільш вдалою виявилася підводна тристволка, що стріляла на двадцять метрів кулями 12-го калібру. Дельфіни Калганова не брали участі у відкритих бойових сутичках, але їх навчали захисту рейдів наших військово-морських баз, боротьбі з підводними диверсантами, пошуку будь-яких типів мін і затонулої зброї.Версія для друку

Для додавання коментарів, будь ласка, авторизуйтесь.

Логін:
Пароль:
Якщо Ви ще не зареєстровані, пройдіть миттєву реєстрацію
Топ теми
25 червня
СОЦІАЛЬНІ ІНІЦІАТИВИ — ЯК ІНВЕСТИЦІЇ У СУСПІЛЬСТВО...
источник:

22 червня
З КОРАБЛЯ — ЗА РУМПЕЛЬ ЯХТИ...
источник:

8 червня
УКАЗ...
источник:

8 червня
ПОЧЕСНОЮ ГРАМОТОЮ...
источник:

Архів