Видається з січня 2003

4 березня 2016 р.
      
№ 62, 08.01.2014 р.

Українські морпіхи — серед кращих на “Steadfast Jazz-2013”

   У Польщі та країнах Балтії завершилися масштабні навчання сил реагування НАТО “Steadfast Jazz-2013”. У цих військових маневрах взяли участь 28 держав — членів НАТО, а також на правах країн-партнерів Швеція, Фінляндія, Македонія та Україна, яка була представлена ротою Феодосійського окремого батальйону морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил України.
   Варто зазначити, що навчання проходили на 11 полігонах у Польщі та країнах Балтії за участю понад 6 тисяч військових, 350 бронемашин, 13 кораблів і більш ніж 50 літаків і гелікоптерів. У командно-штабній частині навчань брали участь розгорнуті за польових умов 8 штабів. Від України у навчаннях брали участь 89 морських піхотинців зі штатним озброєнням та технікою, загальне керівництво українським підрозділом у Польщі здійснював заступник командира Феодосійського окремого батальйону морської піхоти майор Володимир Баранюк.

   За сценарієм, в умовній державі Ботнія спалахують народні хвилювання, спричинені соціально-економічною кризою. Керівництво держави, яка звикла поводитися агресивно на міжнародній арені, не знаходить нічого кращого для втихомирювання населення, як вдатися до пошуку зовнішнього ворога. Серед держав-сусідів вона обирає найменшу й оголошує її національним ворогом. Ботнія висуває територіальні претензії, а згодом вдається до прямої інтервенції. Рада безпеки ООН намагається знайти дипломатичне розв’язання конфлікту, але все марно. Ботнійські вояки розпочинають бойові дії. Врегулювати конфлікт мирним шляхом не вдається, і тому НАТО задіює п’яту статтю Вашингтонського договору Північноатлантичного альянсу. Країни — члени НАТО мобілізують свої війська, штаб розробляє варіанти контратаки, зосереджуючи військові сили в Латвії.

   Сили швидкого реагування НАТО спершу зупиняють наступ військ агресора, забезпечують плацдарм для прибуття основних сил, після чого витискують противника за межі постраждалої країни. Окрім цього, у ході військових маневрів також відпрацьовувались елементи захисту електронних засобів зв’язку та комп’ютерних мереж від проведення масованих кібератак.
   — Головним завданням нашого підрозділу було гідно представити національні Збройні Сили на міжнародній арені в цілому та батальйон морської піхоти зокрема, — говорить майор Володимир Баранюк. — У перший день відбулись урочистості з нагоди відкриття навчань, після чого ми поступили в підпорядкування командира багатонаціонального батальйону. Щодо завдань самих навчань, то ми відпрацьовували виконання стабілізаційних дій у складі міжнародних сил. За сценарієм маневрів, сусідня держава висунула умовній країні територіальні претензії і після відмови їх задовольнити здійснила проти цієї країни пряму військову агресію. Головні сили НАТО були зосереджені на кордоні з країною-агресором, і їхнє завдання полягало у відбитті атак противника та витисненні його за межі держави союзника.

   Кульмінацією ж навчань став так званий VIP-день, під час якого за діями сил спостерігали Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, президенти Польщі і Латвії, прем’єр-міністр Литви, посли — члени Північноатлантичної ради, представники вищого військового командування Альянсу, а також міністр оборони України Павло Лебедєв.
   — Ми завершуємо нашу найбільшу бойову операцію в Афганістані наприкінці наступного року, тому на таких навчаннях, як ці, ми будемо розвивати те, чого ми там навчилися. Отже, для НАТО — це майбутнє, якого ми очікуємо, — сказав Генеральний секретар НАТО.  — “Стедфаст джаз” — це більше, ніж просто випробування для наших військ: це місце, де ми можемо перевірити наші нинішні і майбутні можливості, і наші довгострокові плани із захисту всіх союзників, розгортання будь-де, і стримування будь-якої загрози. І уроки, яких ми навчилися тут сьогодні, допоможуть нам підтримувати силу наших військ і їхній міцний зв’язок між собою протягом наступних років.

   За словами майора Володимира Баранюка, у перший тиждень проходило бойове залагодження підрозділів, заняття з тактичної підготовки, а саме рота в обороні та наступі, взвод в обороні та наступі,  усі заняття були практичними та проводилися безпосередньо в полі. Додамо, що “Steadfast Jazz-2013” проводилися на території країн Балтії, однак українські морські піхотинці побували лише на території Навчального центру “Дравсько-Поморський” Сухопутних військ ЗС Республіки Польща.
   — Найкориснішими ці навчання були для командного складу роти, який отримав безцінний досвід, — сказав майор Володимир Баранюк. — Це зумовлено тим, що під час відпрацювання завдань нашим противником були реальні люди — майже 200 військових, які використовували автомобільну та бронетранспортну техніку.
   Противник не діяв за заздалегідь підготовленим сценарієм: він наступав, маневрував, намагався обійти з флангів. Тому командиру роти капітану Віталію Ликову доводилося швидко реагувати на дії противника, приймати вірні рішення за умов обмеженого часу. Тим паче, що весь радіообмін проводився виключно англійською з використанням натівських абревіатур та термінології. Звичайно, командний склад роти до цього вивчав процедури та стандарти, за якими діють підрозділи НАТО, однак їхнє використання за умов, максимально наближених до бойових, — зовсім інша справа.

   Також цікавим моментом у ході маневрів було те, що на полі весь час були присутні так звані посередники. Ці люди, окрім того, що спостерігали за ходом бойових вправ, мали змогу внести корективи у дії як підрозділів багатонаціонального батальйону, так і підрозділів противника. Так, наприклад, посередники  видавали спеціальні картки, які позначали умовно поранених та вбитих, що додатково ускладнювало виконання поставленого завдання.
   Під час навчань українські морські піхотинці використовували штатне озброєння, і попрацювати з натівською зброєю їм не вдалося. Однак під час демонстраційної виставки українські військовослужбовці мали можливість ознайомитися з технікою та зброєю, що сьогодні стоїть на озброєнні в країнах НАТО.

   — Зазначу, що в ході навчань ми не побачили чогось надзвичайного та кардинально нового, — продовжує майор Володимир Баранюк. — За великим рахунком, тактика ведення бою підрозділів НАТО мало чим відрізняється від нашої. Звичайно, окремі елементи оборони чи наступу можуть називатися по-різному, мати якісь інші завдання, однак головна мета — однакова. Стосовно того, що найбільше сподобалося на навчаннях, так це загальна організація їхнього проведення, логістичне забезпечення та функціональність в організації побуту.
   Підбиваючи підсумки участі українських морських піхотинців у навчаннях “Steadfast Jazz-2013”, майор Володимир Баранюк підкреслив, що всі без винятку військовослужбовці продемонстрували високий рівень підготовки, і це неодноразово відзначали представники керівництва навчань та командування Північноатлантичного альянсу.
Оксана КАРПЕНКО


Версія для друку

Для додавання коментарів, будь ласка, авторизуйтесь.

Логін:
Пароль:
Якщо Ви ще не зареєстровані, пройдіть миттєву реєстрацію
Архів